Powłoka ceramiczna a myjnia bezdotykowa. Jak myć samochód z ceramiką?

Myjnia bezdotykowa a ceramika na auto

Powłoka ceramiczna to sposób na ochronę powierzchni samochodu, który upodobało sobie naprawdę wiele kierowców! Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to niezwykle efektywna metoda zabezpieczenia auta przed zarysowaniami oraz zabrudzeniami. Oprócz tego ceramika poprawia wygląd lakieru, będąc jednocześnie całkowicie przezroczystą. Jednak czy żywotność powłoki ceramicznej będzie taka sama na każdym samochodzie? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziesz go pielęgnować. Jak cechy charakterystyczne powłoki ceramicznej wpływają na metodę czyszczenia samochodu dowiesz się poniżej. Dzięki temu twoja ceramika na felgi, lakier czy też elementy dekoracyjne samochodu, będzie cieszyła swoimi zaletami przez długie, długie lata!

Jakie właściwości posiada powłoka ceramiczna?

Szczególnie w przypadku nowych samochodów, pragniemy, aby ich stan techniczny oraz wizualny był cały czas tak samo dobry nawet w czasie wieloletniego użytkowania. Właśnie dlatego kierowcy decydują się na nałożenie powłoki ceramicznej na samochód. Jest to rodzaj warstwy ochronnej, która cechuje się o wiele wyższym poziomem twardości niż sama powierzchnia auta. Cecha ta wpływa na znaczące zmniejszenie ilości rys na lakierze oraz elementach pokrytych powłoką. Warto podkreślić, że jest ona nakładana nie tylko na lakier. Ceramika na felgi oraz elementy dekoracyjne, czy też szyby to obecnie już standard. Dzięki temu każdy z tych elementów samochodu, który może być najbardziej narażony na niszczenie, zostaje zabezpieczony.

Myjnia bezdotykowa a ceramika na auto

Wysoki poziom twardości to nie jedyna właściwość, jaką charakteryzuje się powłoka ceramiczna. Oprócz tego ochroni ona samochód przed silną chemią, którą możesz spotkać na myjniach samochodowych. Dodatkowo ceramika chroni także samochód przed czynnikami atmosferycznymi, korozją oraz utlenianiem. Powłoka ceramiczna nadaje lakierowi szklistości oraz pogłębia jego kolor. Ostatnią z cech, o której warto wspomnieć jest tzw. efekt samooczyszczenia, który jest również bezpośrednio powiązany z tematem artykułu, czyli poprawnym myciem samochodu z powłoką ceramiczną.

Pielęgnacja samochodu z powłoką ceramiczną

Sekretem długiej żywotności powłoki ceramicznej jest jej odpowiednie mycie oraz pielęgnowanie. Tak naprawdę czynności te nie różnią się drastycznie od wykonywania ich na samochodzie bez powłoki, jednak należy stosować się do paru zasad. To właśnie dzięki nim powłoka nie traci swoich cech charakterystycznych, które sprawiają, że tak dobrze ochrania powierzchnię samochodu. Jedną z nich, o którą szczególnie warto dbać jest tzw. efekt samooczyszczenia. Powłoka, dzięki swojej specjalistycznej strukturze, zmniejsza napięcie powierzchniowe, co skutkuje tym, że ceramika jest hydrofobowa. Dzięki właściwościom tym, zabrudzenia przywierają do samochodu w o wiele mniejszym stopniu, a samo ich usuwanie jest banalnie proste.

Jak myć samochód z ceramiką?

Na początek pamiętaj o świętej zasadzie, czyli unikaniu myjni automatycznych. Szczotki w takich myjniach najczęściej są mocno wyeksploatowane, przez co zanieczyszczenia osiadają na nich, a następnie przenoszą się na samochód. Oprócz tego ich włosie jest niezwykle twarde, co skutkuje pozostawieniem mikrouszkodzeń na powłoce. Regularne narażenie samochodu na taki obciążenie sprawia, że hydrofobowość powłoki będzie stopniowo znikać.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku myjni bezdotykowych. Szczotki, które tam odnajdziesz najczęściej są mocno wysłużone i nie warto z nich korzystać. Lepiej stosować wyłącznie lance wodne oraz własne akcesoria w postaci miękkich ręczników lub ścierek. Zaleca się również, aby samochód pokryty powłoką ceramiczną raz na kilka miesięcy odwiedzał studio autodetailingu, aby sprawdzić stan powłoki oraz dokonać ręcznego oczyszczania. Pamiętaj również, że w przypadku powłoki ceramicznej nie musisz stosować silnej chemii, ponieważ zazwyczaj wystarcza sama woda do usunięcia zabrudzeń. Po skończonym myciu samochodu najlepiej opłukać go wodą demineralizowaną. Jest ona zmiękczona, dzięki czemu ciężki osad nie będzie przywierał do powierzchni samochodu. Jeżeli nie masz możliwości opłukać samochodu tym rodzajem wody, pamiętaj, aby zaraz po umyciu przetrzeć go suchym ręcznikiem detailingowym.