Parujące szyby w samochodzie – jak sobie z nimi radzić?

Parujące szyby w samochodzie

Zaparowane szyby w aucie potrafią dać się we znaki każdemu kierowcy. To uporczywe zjawisko bywa prawdziwą zmorą, zwłaszcza gdy liczy się każda minuta. Głównym powodem jest najczęściej zwiększona wilgotność powietrza. Zazwyczaj wystarczy odpowiednio skierować nawiew, by usunąć opar z przedniej szyby. Niekiedy jednak przyczyna jest ukryta gdzieś głębiej. Jak ograniczyć parowanie szyb w samochodzie?

Zaparowane szyby zimą – czy jest się czego obawiać

Wilgoć w samochodzie jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Najbardziej zauważalne jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki atmosferyczne są wyjątkowo nieprzyjemne. Mokre od deszczu lub śniegu ubranie, krople wody wniesione na butach, nieczystości na gumowych dywanikach, różnice temperatur czy ociekający parasol – każdy drobiazg sprawia, że wilgoć z łatwością dostaje się do wnętrza samochodu. O ile stan techniczny pojazdu nie wymaga napraw, wystarczy ograniczyć powyższe, by wilgoć nie przedostawała się do kabiny.

Niesprawny nawiew – najczęstsza przyczyna wilgoci w aucie

Prawidłowa cyrkulacja powietrza jest kluczowa dla utrzymania optymalnego poziomu wilgoci w aucie. Kierowcy bardzo często korzystają wyłącznie z nawiewu wewnętrznego, przez co świeże powietrze w ogóle nie dostaje się do środka. To kardynalny błąd, który tylko zmaga problem parujących szyb. Wielu kierowców obawia się korzystać z obiegu zewnętrznego zimą, jednak warto wiedzieć, że od czasu do czasu jest to wręcz zalecane. Przy okazji należy sprawdzić wentylator, ponieważ jeśli nie działa poprawnie, wilgotny film wciąż będzie osadzać się na szybach.

Parujące szyby w samochodzie

Uszczelki powodem parowania szyb

Wszystkie elementy auta ulegają eksploatacji – także uszczelki, których stan trzeba na bieżąco kontrolować. Wraz z upływem czasu uszczelki twardnieją i tracą funkcję izolacyjną. Nie trzeba od razu umawiać się na wizytę u mechanika – można samodzielnie sprawdzić stan uszczelek, co znacznie zmniejsza koszty użytkowania pojazdu. Przed każdym sezonem jesienno-zimowym należy dokładnie sprawdzić stan uszczelek przy drzwiach oraz w pokrywie bagażnika. Jeśli widać wyraźne ślady użytkowania, koniecznie trzeba wymienić je na nowe.

Zapchany filtr kabinowy

Zanieczyszczony filtr przeciwpyłkowy to również częsty powód zaparowanych szyb wewnątrz kabiny. Mogą gromadzić się w nim drobinki pyłu i brudu, a także liście. Zatkany wlot tunelu uniemożliwia prawidłową wentylację, co sprawia, że szyby w aucie parują. Niektórzy kierowcy, chcąc uniknąć kosztownych napraw, usuwają filtr, doprowadzając do zanieczyszczeń w całym układzie wentylacyjnym. To mocno obniża jakość powietrza oraz komfort jazdy. Koszt wymiany filtra nie jest wygórowany i na pewno warto zadbać o tę usługę na przełomie jesieni i zimy.

Uszkodzenie nagrzewnicy a parowanie szyb w aucie

Awaria nagrzewnicy w układzie klimatyzacji jest poważną sprawą, lecz na szczęście zdarza się stosunkowo rzadko. Jak rozpoznać, że doszło do jej uszkodzenia? Ulatniający się płyn chłodniczy będzie przedostawał się do wnętrza auta, tworząc na przedniej szybie tłuste plamy. Niekiedy także spływa i osadza się na podłodze samochodu. Aby poradzić sobie z tym problemem, niezbędna będzie wizyta u mechanika.

Parowanie szyb w samochodzie – ryzyko dla kierowcy

Właściciele pojazdów często doświadczają pary wodnej na wewnętrznych  stronach szyb. To drażniące zjawisko prędzej czy później staje się niemałym kłopotem. Warto pamiętać, że wilgoć wewnątrz samochodu sprzyja powstawaniu i rozwojowi pleśni, co jest szczególnie niekorzystne dla zdrowia. Należy także podkreślić, że para na szybach nie osadza się wyłącznie podczas postoju. Często w trakcie jazdy w deszczu mocno ogranicza widoczność, co stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo na drodze.

Jak z tym walczyć? Skutecznym sposobem jest po prostu podręczny zestaw akcesoriów, które ułatwią eliminację tego zjawiska. Szmatka z mikrofibry czy pochłaniacz wilgoci pomogą pozbyć się pary z szyb. Sekret tkwi również w tak prozaicznych czynnościach, jak otrzepanie butów ze śniegu czy umycie szyb i pokrycie ich dedykowanym preparatem z antyparą.

Skuteczne sposoby na zaparowane szyby w aucie

Regularne czynności serwisowe pozwolą w porę wyeliminować problemy związane z pracą pojazdu. Dzięki wnikliwej obserwacji i szybkiej interwencji specjalisty można w porę pozbyć się wilgoci i uniknąć znacznych kosztów napraw. Należy dbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, każdorazowo włączyć nawiew i kontrolować zanieczyszczony filtr kabinowy. Równie istotna jest prawidłowa pielęgnacja. Wizyta na myjni skutecznie usunie brud i tłuszcz nagromadzony na karoserii, co także pomoże pozbyć się wilgoci z auta.

Usługę samochodowego SPA można zlecić profesjonalistom. To nie tylko skuteczny sposób na zachowanie nieskazitelnej karoserii, ale i doskonała metoda na zabezpieczenie właściwości powłok ochronnych. Oferta Bling Factory wydaje się pod tym względem niezwykle atrakcyjna.

Co można zyskać? Auto detailing to usługi kosmetyczne na najwyższym poziomie. Powłoki ceramiczne, renowacja skór czy polerowanie lakieru to tylko część propozycji dla miłośników motoryzacji. Pojazd w rękach profesjonalnego zespołu zachowa efektowny wygląd i doskonałą kondycję na długie lata.