Oklejanie czy lakierowanie samochodu – co wybrać?

Lakierowanie samochodu

Oklejanie i lakierowanie to zabiegi, które mają zapewnić karoserii piękny i „zdrowy” wygląd. Są to jednak dwie zupełnie różne metody. O ile oklejanie nie ingeruje w strukturę lakieru i ma za zadanie przede wszystkim chronić oryginalną powłokę, o tyle lakierowanie to położenie całkiem nowej warstwy lakieru, wymagające bardzo specjalistycznego przygotowania samochodu. Co zatem wybrać, oklejanie czy lakierowanie samochodu? Chociaż bardziej zasadne będzie tutaj jednak pytanie, kiedy wybrać oklejanie, a kiedy lakierowanie auta. I już na nie odpowiadamy!

Lakierowanie samochodu

Folia ochronna na auto a folie do car wrappingu

Zanim przejdziemy do konkretów w kwestii tego, czy oklejać czy lakierować auto, chcemy zaznaczyć, że Bling Factory zajmuje się przede wszystkim aplikacją nowoczesnych folii ochronnych XPEL. Są to folie transparentne, czyli nie zmieniają koloru samochodu i mają na celu głównie zabezpieczenie oryginalnego lakieru przed uszkodzeniem i szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Wyjątkiem są folie XPEL Stealth, które nadają karoserii matowego wykończenia, określonego jako zmrożenie lakieru. Wykorzystywane przez nas folie mają 10 lat gwarancji i odznaczają się właściwościami samoregeneracji.

Oczywiście istnieją folie samochodowe stosowane do car wrappingu zmieniające kolor auta, które stanowią alternatywę dla tradycyjnego lakierowania samochodu. Przy czym są to nie tylko folie naklejane, ale również tzw. folie wylewane, które są bardziej trwałe. Skoro już wiadomo, o czym mowa, to pora na konkrety!

Oklejanie czy lakierowanie auta, czyli kwestia potrzeb i okoliczności

Kiedy decydujemy się na lakierowanie samochodu? Zazwyczaj ma to miejsce w dwóch przypadkach. Pierwszym jest zniszczenie powłoki lakieru samochodowego w takim stopniu, że konieczna jest ponowne lakierowanie karoserii. Przyczyn złego stanu lakieru może być wiele, należy do nich:

  • korozja
  • zarysowania i odpryski
  • kolizja i uszkodzenie karoserii

W takie sytuacji, zanim samochód zostanie polakierowany, musi zostać poddany pracom blacharskim. Przy zarysowaniach i odpryskach konieczne może być nałożenie specjalnego podkładu wyrównującego. Kolejną sytuacją, w której właściciele samochodów decydują się na lakierowanie auta to chęć zmiany koloru karoserii.

Lakierowanie samochodu

Po co najczęściej oklejamy samochód?

Na oklejenie samochodu decydujemy się zazwyczaj w kilku przypadkach i najczęściej jest to:

  • chęć zmiany koloru samochodu (wybór typowej folii dedykowanej do car wrappingu)
  • ochrona lakieru oryginalnego (folie ochronne PPF)
  • branding auta (znakowanie firmowe samochodu)

Bardzo często na oklejenie folią ochronną całego auta lub jego elementów decydują się właściciele nowych samochodów. Takie zabezpieczenie lakieru znacząco wydłuża żywotność karoserii, która przez wiele lat pozostaje w doskonałym stanie. Co ważne, folię ochronną można w każdej chwili ściągnąć, odsłaniając oryginalny lakier o stanie nówki z salonu!

Oklejanie czy lakierowanie samochodu – na co postawić

Jak widać oklejanie czy lakierowanie samochodu to kwestia przede wszystkim sytuacji i tego, co dokładnie chcemy osiągnąć. W przypadku zmiany koloru auta oklejanie stanowi ciekawą alternatywę dla lakierowania. Wrapping auta, czyli zmiana jego koloru za pomocą folii jest zazwyczaj tańszy niż klasyczne polakierowanie samochodu. Ponadto folię można bez problemu ściągnąć z karoserii, w żaden sposób jej nie uszkadzając. Nowej warstwy lakieru sami nie ściągniemy.

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku bardzo zniszczonego lakieru i widocznych zmian korozyjnych lepszym wyjściem jest polakierowanie samochodu z uprzednim wykonaniem prac blacharskich. Lakier samochodowy odpowiednio zabezpieczony – np. ceramicznymi powłokami ochronnymi, będzie również bardzo trwały. Co zatem wybrać, oklejanie czy lakierowanie samochodu?

W sytuacji, gdy lakier jest w złym stanie i karoseria wymaga gruntownej regeneracji, a kolor samochodu chcemy zmienić już na stałe, to można postawić na lakierowanie. Natomiast jeżeli zależy nam na ochronie lakieru fabrycznego i całej karoserii, która jest w dobrym stanie albo gdy chcemy zmienić czasowo kolor swojego samochodu z możliwością powrotu do wcześniejszego koloru, to najlepszym wyjściem jest oklejenie auta. Przy czym samochodowe folie ochronne XPEL mogą pokrywać także reflektory, błotniki, lusterka, a nawet szyby samochodu, co pozwala na kompleksową ochronę całego auta!