Jak zabezpieczyć lakier samochodu przed zimą?

jak zabezpieczyć lakier zimą

Zima to okres, który szczególnie daje się we znaki kierowcom. Ich pojazdy są wystawione na ekstremalne warunki, takie jak intensywne opady śniegu, marznący deszcz czy błoto pośniegowe. Każdy z tych czynników może przyczynić się do powstawania korozji, powoduje matowienie lakieru i liczne uszkodzenia mechaniczne. Jak skutecznie zabezpieczyć lakier samochodu, zanim pojawią się pierwsze mrozy?

Dokładne umycie samochodu

Wizyta na myjni samochodowej to pierwszy krok do odpowiedniej pielęgnacji pojazdu. Dokładne mycie pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, co jest niezwykle ważne w kontekście utrzymania karoserii w doskonałej kondycji. Największą zmorą kierowców zimą jest sól drogowa. To ona wnika w powstałe mikrouszkodzenia i przyspiesza proces korozji. Podczas mycia należy się pozbyć wszystkich drobinek brudu.

Jak prawidłowo myć nadwozie? Pierwszym etapem procesu jest płukanie mocnym strumieniem czystej wody. Jeśli auto jest mocno zabrudzone, można nałożyć aktywną pianę i ponownie spłukać po kilku minutach. Celem kolejnego etapu jest doprowadzenie lakieru do błysku. Na myjni służą temu dedykowane programy, natomiast samodzielnie można uzyskać ten efekt metodą dwóch wiader. Ręczne mycie pozwala na otrzymanie dokładniejszych rezultatów, co jest szczególnie ważne przed okresem zimowym. Chcąc usunąć cięższe zabrudzenia, warto dodatkowo skorzystać z preparatów do czyszczenia klocków hamulcowych i felg. Na koniec warto wytrzeć karoserię do sucha, używając miękkiego ręcznika z mikrofibry.

Glinkowanie – dodatkowe zabezpieczenie lakieru na zimę

Niektóre zanieczyszczenia tak mocno osadzają się na częściach samochodu, że standardowe mycie okazuje się niewystarczające. Efekt idealnej gładkości można uzyskać dzięki glinkowaniu. To zabieg, który pozwoli pozbyć się drobinek asfaltu, żywicy, opiłków metali czy pyłu z klocków hamulcowych. Glinkowanie najlepiej wykonać w garażu, by mieć pewność, że na powierzchni lakieru nie osiądą drobinki pyłu przenoszone przez wiatr.

Jak zabezpieczyć lakier samochodu przed zimą

Powłoka ceramiczna – skuteczna ochrona lakieru przed zimą

Polerowanie i woski to świetna metoda na ochronę lakieru auta, ale takie zabiegi nie chronią w 100% przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych i atmosferycznych.

Całkowite zabezpieczenie gwarantuje ceramika, która pokrywa lakier samochodowy szklaną taflą. To swojego rodzaju kompleksowy zabieg ochronny, który daje nieskazitelny połysk oraz najwyższą ochronę przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Ceramika na auto nie tylko zabezpiecza lakier przed rysami, brudem i ptasimi odchodami, ale i wykazuje doskonałe właściwości hydrofobowe, które wspomaga samoczyszczenie się lakieru.

Gdzie można pokryć swoje auto powłoką ceramiczną? Bling Factory to renomowane studio auto detailingu w Olsztynie, którego zespół zajmuje się renowacją, zabezpieczeniem i pielęgnacją samochodów bez względu na rocznik i przebieg. Powłoka ceramiczna to jedna z flagowych usług salonu – w trakcie zabezpieczania karoserii stosuje się dedykowane kosmetyki samochodowe klasy premium. Efekt utrzymuje się nawet do 10 lat.

W tym czasie należy zwrócić uwagę na sposób pielęgnacji lakieru. Zaleca się stosowanie szczotek z delikatnym włosiem i skrobaczek z miękkiego plastiku. Regularne mycie samochodu także chroni lakier i przeciwdziała osadzaniu się zabrudzeń. Powłoka sprawia, że na powierzchnię karoserii nie przedostają się osady z soli drogowej, która ma destrukcyjny wpływ na jej kondycję.

Czy warto woskować lakier samochodu przed zimą?

Woskowanie lakieru na zimę jest rozsądną i znakomitą alternatywą dla powłoki ceramicznej – także w kwestii budżetu. Czynność tę można wykonać samodzielnie w zaciszu własnego garażu, a efekt będzie znakomity – lśniąca karoseria i odświeżony kolor lakieru. Po nałożeniu wosku auto jest bardziej odporne na zarysowania, minimalizując ryzyko powstawania rys i odprysków.

Czy warto woskować samochód na zimę? Zdecydowanie tak, ale czynność wymaga cierpliwości i pewnej wprawy. Na rynku dostępne są różne rodzaje wosków, które różnią się między sobą sposobem aplikacji. Wystarczy zapoznać się z instrukcją i sugestiami producenta, by uzyskać spektakularne efekty. Proces polerski należy rozpocząć, wykonując koliste ruchy za pomocą gąbki lub miękkiej ściereczki. Czynność należy powtarzać, stopniowo rozcierając wosk na powierzchni lakieru aż do uzyskania jednolitej, błyszczącej powłoki. Zabieg woskowania pomoże skutecznie zabezpieczyć samochód przed niekorzystnym działaniem śniegu i niskich temperatur – w tym także nieestetycznej rdzy, która wymaga interwencji specjalisty.

Jak dbać o lakier samochodu zimą?

Aby skutecznie ochronić swój pojazd przed zgubnym działaniem zimy, należy odpowiednio zakonserwować lakier. Warto regularnie oczyszczać i odtłuszczać karoserię swojego samochodu, a także szybko reagować w przypadku nawet drobnych uszkodzeń.

Najskuteczniejsze sposoby na zabezpieczenie lakieru podano jednak wyżej. Woskowanie, glinka czy pokrycie nadwozia powłoką ceramiczną pozwolą na stworzenie skutecznej warstwy ochronnej, która przetrwa najtrudniejsze warunki atmosferyczne.