Zabezpieczenie lakieru – jak uniknąć rys i otarć karoserii

Zabezpieczenie lakieru – jak uniknąć rys i otarć karoserii

Twoi najwięksi wrogowie na drodze: inni kierowcy? Rowerzyści? Mili panowie policjanci czający się za zakrętem? Nie… Twoim największym wrogiem są piasek, żwir i odchody ptaków na karoserii Twojego auta. Oczywiście o ile nie zabezpieczysz odpowiednio lakieru. Jak to zrobić? Już zdradzamy!

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale ekologia wymusza na producentach stosowanie lakierów wodnych, które są podatne na uszkodzenia i bywają coraz cieńsze. Czyli w praktyce kupujesz nowiutkie auto, a po kilku dniach już możesz dopatrzeć się skaz na lakierze. A przecież nie o to chodzi, by auto prosto z salonu po raptem kilku tygodniach wyglądało jak używane. Aby temu zaradzić, warto tuż po zakupie zainwestować w ochronę karoserii. Najnowocześniejszymi metodami będą: powłoka ceramiczna i folie ochronne.

Powłoki ceramiczne Ceramic Pro 9H

O co chodzi w tej metodzie? O nałożenie na lakier Twojego auta kilku warstw powłoki ceramicznej, która jest niezwykle twarda, szklista i bezbarwna i staje się tarczą ochronną dla Twojej karoserii. Doświadczony pracownik najpierw przygotowuje lakier, w przypadku kilkuletnich samochodów często konieczne jest wcześniejsze polerowanie.  Następnie warstwa po warstwie nakładamy ceramikę, aż uzyskamy pożądaną grubość i twardość. W Bling Factory pracujemy na profesjonalnych preparatach od Ceramic Pro, które zapewniają nawet do 10 lat ochrony. Samochód zabezpieczony powłoką ceramiczną jest odporny na silną chemię serwowaną w myjniach, na brudzące odchody ptaków i strzelający spod kół żwir czy piasek. Ale to nie jedyna metoda zabezpieczenia lakieru.

Folie ochronne Xpel

Dzięki nim Twój samochód wciąż będzie wyglądał jak nowy, a lakieru nie oszpecą żadne zarysowania czy obicia. Dlaczego? Ponieważ folie ochronne mają właściwości samoregeneracji tzn. pod wpływem ciepła (np. promieni słonecznych) ewentualne otarcia znikają. Są przezroczyste, a proces nałożenia całkowicie odwracalny. W Bling Factory folie wycinamy na ploterze, więc nie musisz się martwić o rozkręcanie auta w celu aplikacji. Nie ma też ryzyka uszkodzenia lakieru podczas docinania folii na aucie, ponieważ tego nie robimy. Folia jest tak przezroczysta, że w ogóle niewidoczna. Folie firmy Xpel, które stosujemy w naszym studiu, są objęte dożywotnią gwarancją. Auto zabezpieczone w ten sposób nie traci na wartości i przez długie lata wygląda jak nowe.

Zabezpieczenie lakieru — co wybrać, powłoka ceramiczna czy folia?

Masz teraz dwie opcje ochrony lakieru do wyboru i najpewniej zastanawiasz się, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Co wybrać – powłokę ceramiczną czy folię ochronną? Odpowiedź niestety nie jest taka prosta, bo wszystko zależy od tego, jak trwała ma być ochrona lakieru Twojego samochodu i jakim dysponujesz budżetem. Folie ochronne XPEL cechują się przede wszystkim tym, że są:

  • niezwykle trwałym zabezpieczeniem lakieru, który z powodzeniem będzie chroniony nawet przez cały okres użytkowania samochodu,
  • rozwiązanie to jest jednak nieco droższe niż powłoki ceramiczne na lakier.

Z drugiej strony powłoki ceramiczne Ceramic Pro:

  • również skutecznie chronią lakier nawet do 10 lat,
  • przy czym ceramiczne powłoki doskonale sprawdzają się przy zabezpieczeniu także innych elementów samochodu, takich jak końcówki wydechu, felgi, zaciski hamulcowe, szyby przednie czy szyberdach.

Folie ochronne są natomiast niezastąpione przy różnego rodzaju otarciach. Wybór nie jest zatem prosty – ceramika czy folia? Pytaniem jednak jest to, czy faktycznie musisz go dokonać?

Para ochroniarzy – ceramika i folia

A może by tak połączyć obie te metody? Jasne! Poszczególne elementy samochodu można zabezpieczyć różnymi metodami tak, aby jak najlepiej chronić lakier auta. Dlatego elementy najbardziej narażone na uszkodzenia, jak przedni zderzak, lusterka, światła, przestrzeń pod klamkami czy próg załadunkowy zabezpieczamy foliami ochronnymi, a pozostałe elementy oblewamy ceramiką. Dlaczego? Ponieważ powłoka ceramiczna jest nieznacznie tańsza, więc opłaca się zabezpieczyć nią duże elementy, jak dach czy drzwi. Łączenie tych metod jest korzystne ekonomicznie i wizualnie. I przede wszystkim sprawia, że Twoje auto na lata pozostaje jak nowe, dzięki czemu w momencie sprzedaży możesz wiele zyskać. Oszczędzasz też czas spędzony na myjniach: zabezpieczony lakier mniej się brudzi, ponieważ zanieczyszczenia mniej przywierają do wyjątkowo śliskich powierzchni. Jeśli chcesz cieszyć się nieskazitelnym lakierem prze wiele lat, to nie zastanawiaj się długo, lecz zabezpiecz go wybraną metodą.