Powłoka ceramiczna na matowy lakier – czy to zadziała?

Matowy lakier na samochód

Matowe wykończenie na lakierze samochodu to coś, co robi ogromne wrażenie! Widząc taki samochód, mało kto z nas przejdzie obok niego obojętnie. Matowy lakier to nadal nie tak popularne rozwiązanie, prze co również wiedza na temat jego pielęgnacji i ochrony nie jest też aż tak rozpowszechniona. Czy możemy dowolnie wybrać rodzaj ochrony lakieru, posiadając matowe wykończenie? W poniższym artykule opowiemy ci, jak sprawa wygląda w przypadku powłoki ceramicznej!

Jak dbać o matowy lakier?

Mimo, iż matowe wykończenie lakieru na samochodzie robi spektakularne wrażenie, niesie ono również ze sobą konsekwencje. Mowa dokładniej o sposobie pielęgnacji i ochrony tego rodzaju powierzchni, ponieważ różni się ona swoimi właściwościami od klasycznego lakieru.

Matowy lakier jest o wiele bardziej podatny na wszelkiego rodzaju zarysowania oraz otarcia, niż ten klasyczny. Oznacza to, że nawet piasek czy sól drogowa mogą w czasie jazdy poskutkować zarysowaniem. Dodatkowo, powstałych rys nie można polerować, ponieważ mechaniczna ingerencja w matowy lakier spowoduje, że zacznie on być z powrotem błyszczący. Co ważne, wykończenie to jest narażone nie tylko na zarysowania, ale również na zabrudzenia. Cięższe plamy, jak ptasie odchody czy żywica mogą pozostawić trwałe zabrudzenia na lakierze, które będzie można usunąć tylko i wyłącznie poprzez ponowne malowanie.

Ważny jest również proces pielęgnacji matowego lakieru, ponieważ on także różni się od pielęgnacji klasycznego. Przy matowym nie wolno korzystać z automatycznych myjni oraz szczotek na myjniach bezdotykowych. Są one wyjątkowo twarde i najczęściej bardzo mocno wyeksploatowane. W ich wnętrzach osiada piasek, który również może powodować zarysowania i uszkodzenia lakieru.

Co te rady oznaczają w praktyce? Aby nie narażać swojego samochodu już od pierwszych dni użytkowania, należy od razu skierować się do salonu auto detailingowego, aby nałożyć warstwę ochronną na lakier.

Matowy lakier na samochód

Powłoka ceramiczna – charakterystyka

Obowiązujące prawo sprawiło, że producenci samochodów muszą stosować inne zasady nakładania lakierów. Stosują oni obecnie lakiery wodne, które charakteryzują się większą podatnością na uszkodzenia, a także nakładają oni cieńsze warstwy lakieru. Oznacza to, że samochód już po wyjeździe z salonu jest narażony na niebezpieczeństwo w postaci zarysowań oraz przetarć. Właśnie dlatego należy od razu po odebraniu samochodu zdecydować się na rodzaj ochrony. W przypadku dobrego zabezpieczenia lakieru polecamy nałożenie powłoki ceramicznej.

Zwyczajowo lakier samochodowy posiada poziom twardości od 2H do 4H, który nie zapewnia mu odpowiedniej ochrony. Nałożenie powłoki ceramicznej Ceramic Pro 9H, sprawia, że zyskuje on ochronę na poziomie powyżej 9H. Jest to obecnie najwyższy poziom twardości powłoki ceramicznej, jaki możesz odnaleźć na rynku! To właśnie dzięki niemu twój samochód będzie odpowiednio zabezpieczony przed drobnymi rysami oraz przetarciami. Natomiast, jeżeli pojawiają się one wystarczy delikatne polerowanie, aby je usunąć. Warstwa ceramiki chroni samochód nie tylko przed tego rodzaju uszkodzeniami.

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia, przykładowo ptasie odchody, sól drogowa, błoto itp., mogą niekiedy być trudniejsze do usunięcia. Powłoka ceramiczna sprawia, że napięcie powierzchniowe lakieru zostaje zmniejszone, przez co brud nie przywiera do niego tak mocno. Jeżeli już pojawi się on na karoserii, wystarczy sama woda aby usunąć zanieczyszczenia.

Czym jeszcze wyróżnia się ceramika na samochód? Dzięki niej pojazd pozostaje zabezpieczony przed procesami starzenia się, takimi jak korozja i utlenianie. Oprócz tego chroni ona lakier przed działaniem silnej chemii oraz czynników atmosferycznych w postaci silnego promieniowania UV oraz bardzo wysokich temperatur. Wiele osób docenia również powłokę ceramiczną za efekt wizualny, jaki nadaje samochodowi. Dzięki niej lakier staje się wyjątkowo szklisty, wręcz lustrzany, a kolor zyskuje niesamowitej głębi. Jednak, jak ten efekt ma się stosunku do matowego wykończenia lakieru?

Czy można nałożyć powłokę ceramiczną na matowy lakier?

Wiedząc już, jaki efekt wizualny przynosi nałożenie powłoki ceramicznej na lakier, możesz domyślić się jaka jest odpowiedź na pytanie. Jednak warto przede wszystkim skonsultować tą zagwozdkę z ekspertami z salonów detailingowych. To właśnie tam dowiesz się czy mają oni w ofercie powłokę, która pozostawi twój lakier matowym, a jednocześnie zyska on wysoką ochronę.