Jednoetapowa kontra dwuetapowa korekta lakieru – różnice, na którą się zdecydować?

dwuetapowa korekta lakieru

Karoseria jest tym elementem samochodu, który w pierwszej kolejności zwraca naszą uwagę. Patrzymy na jej kolor, wykończenie lakieru oraz jego stan. Niestety w czasie codziennej jazdy, nawet na niedużych dystansach, lakier ulega eksploatacji. Możemy ją zauważyć przede wszystkim po jego zadrapaniach czy zarysowaniach w najbardziej newralgicznych punktach. Gdy nazbieramy na swoim koncie kilka rys, pojawia się myśl o korekcie lakieru, aby przywrócić mu dawną świetność. Jednak na jaką korektę się zdecydować – jednoetapowa czy dwuetapowa korekta lakieru? Czym tak właściwie różnią się te dwie usługi? W poniższym artykule zgłębimy wspólnie wszelkie najistotniejsze kwestie dotyczące korekty lakieru!

Korekta lakieru – na czym polega?

Korekta lakieru, czy inaczej nazywana polerowaniem, jest to proces przywracania pierwotnego wyglądu lakieru, kiedy wyróżniał się on głębią koloru oraz połyskiem. Każdego dnia bardzo wiele czynników wpływa na pogarszanie lakieru. Samochód jest narażony na uszkodzenia z wielu źródeł zewnętrznych, jak obtarcia od innych aut, piaskowanie przodu w czasie jazdy, mikrouszkodzenia od intensywnych opadów czy wżery od ptasich odchodów. Oprócz tego sami także narażamy go na niszczenie lakieru poprzez używanie silnej chemii, korzystanie z automatycznych myjni samochodowych, niezabezpieczanie samochodu, brak warstwy ochraniającej lakier (np. folii PPF) czy brak ostrożności w czasie parkowania i jazdy miejskiej.

Powodów uszkodzenia lakieru samochodowego może być naprawdę wiele, przez co również powstały różne metody naprawy go, wynikające ze stopnia zniszczenia. Korekta lakieru to proces niebezpieczny, przez co może być wykonywany wyłącznie przez doświadczonych profesjonalistów. W naszym salonie masz pewność, że tę usługę wykonają prawdziwi wykwalifikowani eksperci! Niebezpieczeństwo polerowania polega na tym, iż jest to proces nieodwracalny i wykonywany za pomocą ścierania uszkodzeń. Polerowanie odbywa się na grubości zaledwie 1 do 3 mikronów, co wymaga ogromnej precyzji od strony fachowca.

Jak przebiega korekta lakieru?

Na początek samochód zostaje poddany dokładnym oględzinom, aby wykryć wszystkie, nawet najmniejsze uszkodzenia lakieru. Bardzo ważne, aby zacząć od właśnie tego kroku, ponieważ dzięki niemu możemy odnaleźć mniej widocznie zniszczenia, które mogłyby nie wytrzymać polerowania. Dokładny przegląd lakieru pozwala również na wybór metody korekty – jednoetapowej lub dwuetapowej. Dzięki temu wiadomo, w jaki sposób postępować z danym lakierem, aby efekt był maksymalnie zadowalający, a proces polerowania jak najbardziej bezpieczny.

Jednoetapowa korekta lakieru

Zdarza się, że lakier samochodu potrzebuje jedynie delikatnej poprawy wyglądu oraz usunięcia drobnych uszkodzeń. Wówczas stosujemy jednoetapową korektę lakieru, którą właściwie możemy nazwać odświeżeniem lakieru. W czasie jednostopniowego polerowania stosuje się mniej inwazyjne metody oraz produkty. Z powierzchni lakieru zostaje usunięta cieńsza warstwa, ponieważ jego uszkodzenia nie są tak głębokie. Metoda ta dotyczy delikatnych niedoskonałości, jak mikrorysy, plamy niezmywalne czy innego rodzaju uszkodzenia przeważnie widoczne dopiero pod światło. Jednoetapowa korekta bazuje na zastosowaniu jednego zestawienia past oraz padów polerskich. Odświeżenie lakieru to proces często stosowany przez osoby, przygotowujące swój samochód na sprzedaż lub planujące nałożenie warstw ochronnych na lakier.

Dwuetapowa korekta lakieru

W przypadku dwuetapowej korekty lakieru mówimy już o pełnym procesie korekty. Korzysta się z niej, gdy na samochodzie widnieją głębokie uszkodzenia lakieru, których chcemy się w całości pozbyć. W pierwszym kroku zostają usunięte wszelkie niedoskonałości, jakie pojawiły się na lakierze bezbarwnym. Po dokładnym polerowaniu samochód jest nabłyszczany, dzięki czemu finalny efekt naprawdę zaskakuje. Lakier wygląda dosłownie jak nowy! Korekta sprawia, że zostaje mu przywrócona głębia koloru oraz pierwotny połysk. Taki efekt to inwestycja w twój samochód, która przedłuży żywotność lakieru!