Jak usunąć powłokę ceramiczną z samochodu?

Powłoka ceramiczna

Stosowanie zewnętrznej ochrony samochodu jest niezwykle ważne. To właśnie dzięki niej możemy całkowicie uniknąć lub zminimalizować mniej kolorową stronę codziennej jazdy samochodem. Mowa tu głównie o drobnych zarysowaniach, przetarciach, a przede wszystkim denerwujących zabrudzeniach. Zewnętrzne powłoki świetnie chronią samochód przed tego typu nieprzyjemnościami, które naprawdę potrafią wytrącić z równowagi. Jednak, aby tak było, wierzchnia warstwa ochrony musi być nałożona poprawnie, a także musi być odpowiednio pielęgnowana. Jeżeli powłoka na twoim samochodzie wymaga natychmiastowej zmiany, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, czym cechuje się poprawnie nałożona powłoka, jak należy ją pielęgnować oraz w jaki sposób się ją usuwa, jeżeli istnieje taka potrzeba.

Właściwości powłoki ceramicznej

Cechy, o których przeczytasz już za moment, odnoszą się do jednego konkretnego rodzaju powłoki ceramicznej, a mianowicie do Ceramic Pro 9H. Jest to produkt renomowanego producenta powłok ceramicznych, absolutnego lidera w swojej dziedzinie. Ceramic Pro to powłoka wyróżniająca się twardością na poziomie aż 9H. Dla porównania zwykły lakier na samochodzie posiada twardość rzędu 2-4H. Dlaczego wskaźnik ten jest tak ważny?

Twardość powłoki ochronnej, którą nakładasz na samochód jest istotna, ponieważ to ona stanowi pierwszą barierę ochronną przed zniszczeniami, z jakimi możesz mieć styczność na co dzień. Co to oznacza w praktyce? Używając samochodu w codziennej jeździe, bardzo łatwo o zdobycie drobnych zarysowań oraz przetarć lakieru. Powłoka ceramiczna sprawia, że twój samochód jest w pełni ochroniony przed takimi zniszczeniami, a jeżeli one już powstaną, to wystarczy delikatne polerowanie, aby je usunąć.

Nie są to jedyne właściwości powłoki ceramicznej. Jej drugą równie ważną cechą jest hydrofobowość. Oznacza to, że brud nie przywiera tak mocno do powierzchni lakieru, a jeżeli się pojawi, to z łatwością usuniesz go za pomocą wody. Oprócz tego samochód jest zabezpieczony przez procesami starzenia, takimi jak korozja i utlenianie, a także wpływem czynników zewnętrznych, jak silna chemia, temperatura czy promieniowanie UV. Wisienkę na torcie stanowi efekt wizualny, jaki nadaje powłoka ceramiczna – kolor lakieru zyskuje głębię oraz efekt szklistości.

Jak usunąć powłokę ceramiczną

Co niszczy powłokę ceramiczną?

Decydując się na nałożenie powłoki ceramicznej Ceramic Pro 9H, docelowo chcemy, aby była ona permanentna. I jest to jak najbardziej możliwe! Jednak, aby ceramika służyła ci przez długie lata, musi być ona odpowiednio pielęgnowana oraz użytkowana. W przeciwnym razie dochodzi do ścierania powłoki i odbezpieczenia pokrytej powierzchni. Wówczas lakier na twoim samochodzie nie jest zabezpieczony i może zostać uszkodzony, tak jak bez nałożonej powłoki. Właśnie dlatego nie warto ignorować zaleceń producentów oraz ekspertów od auto detailingu i regularnie dbać o powłokę ceramiczną na twoim samochodzie. Jednak co może ją zniszczyć?

Największym błędem, jaki możesz popełnić jest po prostu niepoprawne pielęgnowanie jej. W praktyce może przejawiać się to na kilku płaszczyznach. Najczęściej, najtrudniejsze do zniesienia dla powłoki ceramicznej jest korzystanie z myjni automatycznych. Zawarte w nich duże szczoty, są najczęściej mocno wyeksploatowane, a w swoim wnętrzu zawierają ogrom brudu z poprzednich samochodów, w tym piasek. Oddając samochód do myjni automatycznej, szczoty myjące dokonują mikro uszkodzeń powłoki. Dodatkowo w tego typu myjniach stosowana jest niezwykle silna chemia. Powłoka ceramiczna jest na nią odporna, jednak gdy bardzo często wystawiamy ją na jej działanie, nie możemy oczekiwać, że będzie ona w takim samym stopniu zachowywała ochronę. Warto również uważać na różnego rodzaju środki oraz szczotki na myjniach bezdotykowych, ponieważ one także nie są najlepszej jakości.

Decydując się na powłokę ceramiczną, najlepszym sposobem na mycie jest przemywanie samochodu wodą oraz wycieranie go specjalną ścierką auto detailingową. Samochód należy później dokładnie wysuszyć, aby twarda woda nie osiadła na jego powierzchni. Właściwości powłoki ceramicznej sprawiają, że taka pielęgnacja jest w zupełności wystarczająca. Oprócz tego warto raz na jakiś czas zabrać samochód do salonu auto detailingowego, by dokonali dokładnego przeglądu powłoki ceramicznej oraz jej ewentualnego czyszczenia. Wówczas masz pewność, że będzie ona służyła przez długie lata.

Powłoka ceramiczna

Usuwanie powłoki ceramicznej

Jeżeli jednak powłoka na twoim samochodzie uległa zniszczeniu, warto zdecydować się na usunięcie jej i nałożenie nowej. Usunięcie powłoki powinno odbywać się tylko i wyłącznie w profesjonalnym studiu auto  detailingowym. Wynika to z techniki usuwania powłoki, czyli polerowania. Samodzielne usuwanie mogłoby skończyć się naprawdę źle, dlatego nie warto ryzykować.