Jak dbać o powłokę ceramiczną?

O zaletach powłoki ceramicznej można mówić godzinami, w końcu to jeden z lepszych sposobów na zabezpieczenie lakieru samochodu! Jednak samo nałożenie powłoki ceramicznej może okazać się niewystarczające, jeżeli nie będzie się o nią w żaden sposób dbać. Wówczas może się okazać, że inwestycja ta nie będzie aż tak efektywna, w porównaniu do wytrzymałości powłoki w przypadku poprawnej pielęgnacji. Właśnie dlatego poznamy dzisiaj metody dbania o powłokę ceramiczną, które sprawią, że jej żywotność zostanie wydłużona. Ale może najpierw od początku!

Czym jest powłoka ceramiczna?

Trafiając na ten artykuł zapewne pragniesz dowiedzieć się, jak najlepiej dbać o swój samochód. I tym właśnie jest powłoka ceramiczna – sposobem na ochronę lakieru samochodowego! Jest to dodatkowa warstwa nakładana na lakier, która dzięki specjalistycznej nanotechnologii spaja się z nim, tworząc tzw. pancerz ochronny. To właśnie on nadaje potem lakierowi dodatkowych właściwości. Powłoka ceramiczna lidera na rynku, czyli Ceramic Pro, posiada twardość na poziomie 9H. To aż o kilka stopni więcej niż twardość zwykłego lakieru. Tak zabezpieczony samochód staje się odporny na wiele rodzajów niebezpieczeństw – zarysowań, zabrudzeń, czynników zewnętrznych (pogoda, promieniowanie UV, temperatura, silna chemia) czy otarć.

Cechy powłoki ceramicznej

Wspomniana twardość to jedna z najważniejszych cech powłoki ceramicznej. Dzięki niej lakier zyskuje wysoką odporność na wcześniej wymienione przez nas niebezpieczeństwa. Ochrona ta powoduje, że lakier uzyskuje o wiele dłuższą żywotność, a co za tym idzie będzie przez długie lata zachwycał swoim wyglądem. W przypadku, gdy chciałbyś sprzedać swój samochód, jego wartość wzrasta po nałożeniu powłoki ceramicznej. Wiąże się to m.in. ze świetnym stanem lakieru bez względu, na jakie czynniki był wystawiany. Kolejną, bardzo ważną cechą, jaką posiada powłoka ceramiczna jest zdolność do tzw. efektu samooczyszczenia. Czym on jest? To właściwość powłoki szczególnie widoczna w czasie mycia. Nawet przy dużych zabrudzeniach, wystarczy przemyć samochód wodą, a ta „zbiera” brud z powierzchni auta. Dzieje się tak, ponieważ powłoka zmniejsza napięcie powierzchniowe. Dzięki temu ptasie dochody, brud, owady czy inne zabrudzenia nie przywierają tak do lakieru, a ich ewentualne mycie jest banalnie proste. Tak naprawdę dodatkową cechą powłoki ceramicznej jest jej wygląd. Dzięki niej lakier na nowo odzyskuje głębie koloru oraz niepowtarzalny blask.

Pielęgnacja powłoki ceramicznej. Jak dbać o ceramikę na samochodzie?

Cechy powłoki ceramicznej oraz efekty jej nałożenia to coś, co naprawdę robi wrażenie. Jednak należy pamiętać, że właściwości te utrzymają się tylko i wyłącznie przy prawidłowej pielęgnacji samochodu. Regularne czyszczenie oraz pielęgnowanie powłoki sprawiają, że staje się ona wręcz permanentna. Wówczas inwestycja ta zwróci ci się i to z nawiązką! Jeżeli na powłoce powstaną zarysowania możesz je bez problemu usunąć poprzez delikatne polerowanie. Warto również regularnie czyścić powłokę, aby zachowała swój lśniący wygląd.