Folia ochronna na progi samochodowe – dlaczego warto ją nałożyć?

Progi samochodowe

Zabezpieczenie karoserii samochodu może być zrealizowane kompleksowo lub częściowo. Nie trzeba od razu decydować się na pokrycie całego auta folią ochronną, można wybrać do zabezpieczenia określone elementy karoserii. Jednym z nich są progi samochodowe. Czy folia ochronna na progi to dobre rozwiązanie? Już wszystko wyjaśniamy!

Progi auta – czyli samochodowa pięta Achillesa

Progi samochodowe, czyli część karoserii znajdująca się najbliżej podłoża, jest szczególnie narażona na uszkodzenia podczas codziennej eksploatacji pojazdu. Progi przyjmują bowiem na siebie otarcia i uderzenia kamieniami czy uszkodzenia spowodowane przez samych użytkowników np. nieostrożnym wsiadaniem do auta. Są również narażone na szkodliwy wpływ wilgoci, soli drogowej, kurzu i brudu. Z tego też powodu stanowią jeden z najszybciej korodujących elementów karoserii samochodowej, a jeśli są zrobione z tworzyw sztucznych, bardzo szybko zaczynają wyglądać nieestetycznie. Nie dziwi zatem, że w celu ochrony progów i zachowania eleganckiego wyglądu samochodu, wiele osób decyduje się na nakładanie folii ochronnej na progi.

Czym jest folia ochronna na progi samochodowe?

Folia ochronna na progi samochodowe to najczęściej transparentna folia samochodowa o dużej trwałości i wytrzymałości, która nakładana jest na powierzchnię progu w celu jego ochrony przed uszkodzeniami, ścieraniem i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Folia ochronna zazwyczaj wykonana jest z poliuretanu lub poliwęglanu, które są wytrzymałymi i odpornymi na ścieranie materiałami.

Folia ochronna na progi samochodowe – korzyści:

  • Ochrona progu samochodu przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania i wgniecenia.
  • Zabezpieczenie progu auta przed korozją i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Utrzymanie estetycznego wyglądu samochodu.
  • Zwiększenie wartości samochodu.
  • Uniknięcie kosztownych napraw.
  • Łatwe usuwanie folii.

Jakie rodzaje folii ochronnych można zastosować na progi samochodowe?

Do ochrony progów samochodowych można zastosować kilka rodzajów folii, w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Zazwyczaj jednak w takiej sytuacji używa się przezroczystych folii ochronnych, które nie zmieniają koloru progów, stanowiąc tak naprawdę niewidoczną warstwę ochronną. W celu lekkiego tuningu auta można oczywiście zdecydować się na wybór folii matowej lub nawet kolorowej. Przy czym najważniejsze jest tutaj to, aby dany produkt odznaczał się przede wszystkim dobrymi właściwościami ochronnymi, czyli był trwały i wytrzymały!

Progi samochodowe

Czy warto nakładać folię ochronną na progi samochodowe?

Nakładanie folii ochronnej na progi samochodowe to tak naprawdę najprostszy sposób na ochronę powierzchni tej dość newralgicznej części karoserii auta przed uszkodzeniami mechanicznymi i atmosferycznymi. Pozwala nie tylko na zachowanie dobrego stanu wyglądu samochodu, ale chroni przed dodatkowymi kosztami, związanymi z koniecznością wymiany skorodowanych i zniszczonych progów, które nie zostały wcześniej zabezpieczone.

Co najważniejsze, nałożenie folii ochronnej na progi samochodowe jest procesem, który realizuje się dość szybko – zwykle trwa kilka godzin, a samo nakładanie folii nie wymaga demontażu progów. Jedyne co, to należy je dokładnie oczyścić i odtłuścić. Oczywiście tak jest w sytuacji, gdy progi są zdrowe. Jeśli jednak są one już skorodowane czy zniszczone, to najpierw trzeba przeprowadzić naprawę progów, a następnie można je zabezpieczyć folią ochronną.

Folia ochronna na progi samochodowe XPEL

Folie XPEL doskonale sprawdzają się jako wielowymiarowe zabezpieczenie progów samochodowych. Jakby nie było, amerykańska marka już od ponad 20 lat specjalizuje się w produkcji folii ochronnych dla samochodów oraz innych pojazdów. Warto zaznaczyć, że folie XPEL są wykonane z poliuretanu termoplastycznego (TPU), który jest jednym z najwytrzymalszych i najbardziej odpornych na zarysowania materiałów. Tym samym folie XPEL oferują wyjątkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, korozją, kamieniami, owadami, a także przed promieniowaniem UV, co w przypadku progów samochodowych stanowi niezwykle kompleksowe i skuteczne zabezpieczenie. Co istotne, folia ta ma właściwości samoregeneracji pod wpływem ciepła, dzięki czemu z powodzeniem będzie chronić progi auta przez lata!