Co niszczy lakier samochodowy? Na to uważaj!

Powłoka lakiernicza to element, o który należy odpowiednio dbać, jednak nie jest to wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zarówno brak troski o stan lakieru samochodowego, jak i jego pielęgnacja przy użyciu nieodpowiednich środków, może się tutaj źle skończyć. Co niszczy lakier samochodowy? I jak skutecznie zabezpieczyć karoserie auta, tak, aby lakier był piękny przez lata?

Lakier samochodowy. Co go niszczy?

Nie licząc uszkodzeń mechanicznych, na lakier samochodu czyha wiele groźnych czynników, które mogą spowodować jego zniszczenie. Do tych najbardziej powszechnych, na które są narażone praktycznie wszystkie samochody, zaliczyć należy działanie czynników atmosferycznych i nieumiejętna pielęgnacja, a dokładniej:

  • Promieniowanie UV – promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie, matowienie i pękanie lakieru samochodowego. Długotrwałe wystawienie na słońce sprawia, że lakier traci swoją głębię i połysk.
  • Zanieczyszczenia powietrza – zanieczyszczenia takie jak smog, kurz i pyłki mogą osiadać na powierzchni lakieru, powodując jego matowienie, a także reakcje chemiczne prowadzące do uszkodzeń i korozji.
  • Ptasie odchody – zawierają kwas, dlatego mogą powodować poważne uszkodzenia lakieru, jeśli nie zostaną usunięte w odpowiednim czasie. Mogą tworzyć plamy, zmatowienie i trwałe uszkodzenia powierzchni.
  • Sól drogowa – może przyczynić się do korozji i uszkodzeń lakieru. Sól powoduje powstawanie plam, zarysowań i przyspiesza proces rdzewienia.
  • Kwaśny deszcz – kiedy opady deszczu mieszają się ze związkami siarkowymi i azotowymi w atmosferze, powstaje kwas siarkowy i azotowy, które tworzą kwaśny deszcz. Może on powodować uszkodzenia i korozję lakieru samochodowego.
  • Czynniki organiczne – soki drzew, żywica czy pyłek mogą osiadać na lakierze samochodowym, powodując plamy i uszkodzenia.
  • Niewłaściwe czyszczenie i pielęgnacja – używanie szorstkich gąbek czy szczotek, nieumiejętne polerowanie i stosowanie nieodpowiednich środków chemicznych może zniszczyć lakier.

Jak widać na drodze do zachowania pięknego lakieru samochodowego stoi wiele przeszkód. A nie są to jeszcze wszystkie zagrożenia!

Co dzieje się z twoim lakierem podczas kontaktu z gnijącym liściem czy resztkami owadów?

Gnijące liście czy pozostałości owadów zawierają naturalne kwasowe substancje chemiczne, które mogą uszkodzić lakier samochodu, szczególnie jeśli zostaną pozostawione na nim przez dłuższy czas. Kontakt z kwaśnymi substancjami może spowodować utlenianie lakieru, co prowadzi do blaknięcia i matowienia powierzchni. Ponadto kwasowość liści może prowadzić do korozji metalowych elementów pod lakierem, co może skutkować korozją. Dlatego warto usuwać liście z samochodu oraz pozostałe zabrudzenia substancjami organicznymi, nie czekając na to, aż odkryjemy pod nimi przykrą niespodziankę.

Czy myjnia bezdotykowa niszczy lakier samochodowy?

Umycie samochodu jeszcze nigdy nie było tak proste jak dzisiaj, czy jednak mycie auta na myjni bezdotykowej jest w pełni bezpieczne? I tak i nie. Przede wszystkim wiele zależy od tego, jaka chemia samochodowa jest wykorzystywana na danych myjniach. Jeśli jest zbyt agresywna, grozi zniszczeniem lakieru. Ponadto nieumiejętne korzystanie z myjek ciśnieniowych może powodować zarysowania i uszkodzenia zewnętrznej warstwy lakieru bezbarwnego.

lakier samochodowy - Bling Factory6

Jak dbać o powłokę lakierniczą? Jak myć auto?

Chcąc bezpiecznie skorzystać z myjni bezdotykowej, należy zachować odpowiednią odległość w czasie spłukiwania karoserii pod ciśnieniem – nie wolno robić tego z bliskich dystansów ani pod skosem. Ponadto lepiej nie używać dostępnej na myjni szczotki do mycia samochodu – bezpieczniej korzystać z piany aktywnej. Przy czym należy sprawdzić jakiej jakości środki czyszczące stosuje dana myjnia. Nie myjmy również samochodu na słońcu i przy wysokich temperaturach, ponieważ może to prowadzić do matowienia powłoki lakierniczej i w efekcie jej niszczenia.

Ważne jest również czym nie myć auta i tutaj należy unikać domowych środków czyszczących, zwłaszcza  agresywnych chemicznie środków, które są zawarte w preparatach do czyszczenia łazienek – środki zawierające wybielacze odbarwiają lakier, natomiast drobinki substancji ściernych zawartych w preparatach do szorowania mogą porysować jego powłokę.

Jakie powłoki najlepiej chronią lakier?

Po umyciu pojazdu warto pokryć lakier woskiem, który go dodatkowo zabezpieczy. Przy czym jest to takie minimum, które jednak zawsze zapewni czasową ochronę przed promieniowaniem UV, niszczącym wpływem kwasów z ptasich odchodów czy liści oraz ułatwi czyszczenie i pielęgnację lakieru.

Na rynku dostępne są również zabezpieczające powłoki polimerowe, które są nieco bardziej wytrzymałe niż tradycyjny wosk samochodowy. Rozwiązaniem o największej trwałości są jednak powłoki ceramiczne, które gwarantują pełną ochronę lakieru samochodowego przez lata.

Czym zabezpieczyć lakier?

Czym jeszcze można zabezpieczyć lakier samochodowy? Ostatnim sposobem na solidne zabezpieczenie lakieru samochodowegofolie ochronne PPF. Jest to rozwiązanie, które chroni nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi i chemicznymi, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi.