Ceramika na lampy samochodowe, czyli o zabezpieczaniu reflektorów

Ceramika na lampy samochodowe

Reflektory są tą częścią samochodu, która wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze zarówno twoje, jak i pozostałych kierowców. Właśnie dlatego musimy o nie dbać, tak by widoczność światła z reflektorów zawsze była nienaganna. Ceramika na felgi czy też lakier staje się coraz bardziej popularna, ale czy wiesz, że możesz ją również nałożyć na reflektory? Jest to świetny sposób na zabezpieczenie lamp samochodowych! W poniższym artykule dowiesz się czym jest dokładnie powłoka ceramiczna, jakie właściwości ją wyróżniają oraz w jaki sposób wpływają one na jakość reflektorów.

Powłoka ceramiczna - Co to jest?

Powierzchnie w samochodzie mają określoną twardość. Dla przykładu lakier samochodowy cechuje się zazwyczaj twardością na poziomie od 2H do 4H. Właściwość ta wpływa na tendencję danej powierzchni do zarysowania. Jeżeli zależy nam, aby samochód codziennie był chroniony przed nawet drobnymi rysami, powinniśmy wzbogacić go o dodatkową warstwę ochronną. Właśnie takie zadanie spełnia powłoka ceramiczna! Jest to produkt, który zostaje nałożony bezpośrednio na lakier, felgi, reflektory czy też elementy dekoracyjne w samochodzie. Dzięki temu wzbogaca wymienione części auta w swoje właściwości. Co ważne, jest to nie tylko sama twardość.

Ceramika na lampy samochodowe

Co wyróżnia powłokę ceramiczną? - Cechy charakterystyczne

Ze wspomnianej właściwości, jaką jest twardość wynika przede wszystkim jedna z najważniejszych cech, jaka wyróżnia powłokę ceramiczną. Twardość sprawia, że powłoka jest jak pancerz ochronny, który zabezpiecza samochód przed zarysowaniami. Twój samochód jest narażony na tego rodzaju zniszczenie każdego dnia! Jazda po mieście, korzystanie z parkingów czy nawet używanie myjni automatycznej, może doprowadzić do pojawienia się zarysowań na samochodzie.

Samochód jest również każdego dnia narażony na naturalne procesy, jak korozja i utlenianie, a także na czynniki atmosferyczne. Promieniowanie UV czy też bardzo wysoka temperatura potrafią naprawdę źle wpływać na wygląd samochodu. Powłoka ceramiczna sprawia, że jest on bezpieczny! Jeżeli regularnie korzystasz z myjni samochodowej tak naprawdę wystawiasz swoje auto na niebezpieczeństwo w postaci silnej chemii, która jest tam stosowana. Ceramika chroni samochód przed jej działaniem. Należy jednak pamiętać, że częste wystawianie ceramiki na działanie chemii może obniżyć jej działanie.

Część kierowców decyduje się na powłokę ceramiczną nie tylko ze względu na jej liczne właściwości, ale również ze względu na efekt wizualny. Ceramika sprawia, że lakier z samochodu zyskuje niesamowitą głębię koloru, mimo, iż sama powłoka jest przezroczysta. Oprócz tego wydobywa z lakieru efekt szklistości, który przypomina lśnienie lustra. Samochód z powłoką ceramiczną wygląda niezwykle efektownie!

Dlaczego warto nałożyć ceramikę na reflektory?

Nie wspomnieliśmy jeszcze o jednej z najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się powłoka ceramiczna. Została ona nazwana tzw. efektem samooczyszczenia. Ceramika powstaje przy użyciu specjalistycznej nanotechnologii, co sprawia, że nanocząsteczki ceramiczne wypełniają powierzchnię. To właśnie stąd pochodzi niesamowity efekt gładkości i błyszczenie, o którym wspomnieliśmy wyżej. Jednak nie są to jedyne cechy, o jakie wzbogaca ceramikę nanotechnologia. Zyskuje ona właściwość hydrofobową. Oznacza to, że powłoka zmniejsza napięcie powierzchniowe, przez co brud i zanieczyszczenia nie przyklejają się do powierzchni. Jeżeli jakieś zabrudzenie powstanie, wówczas wystarczy sama woda do usunięcia go.

Cecha ta będzie niezwykle istotna w utrzymaniu czystości i pielęgnacji reflektorów. Lampy samochodowe bardzo często zostają zabrudzone m.in. przez owady, ptasie odchody lub zanieczyszczenia z drogi. Dzięki powłoce ceramicznej możesz usunąć te oraz inne rodzaje zabrudzeń za pomocą samej wody. Wystarczy, że przyjmiesz reflektory mocnym strumieniem wody i następnie przetrzesz jest suchym ręcznikiem. Taka metoda mycia sprawia, że powłoka ceramiczna nie ulega uszkodzeniom i będzie cieszyć cię swoimi właściwościami przez długie lata.