Car wrapping – co to jest?

Car wrapping

W najprostszym ujęciu car wrapping to nic innego, jak oklejenie samochodu folią. Jeśli jednak zaczniemy zagłębiać się w temat, to okazuje się, że jest on niezwykle rozległy. Mamy tutaj bowiem do czynienia zarówno z różnego rodzaju foliami samochodowymi, które odznaczają się konkretnymi właściwościami, jak i metodami ich aplikacji. Nie bez znaczenia jest również sam cel car wrappingu, bo oklejanie auta może pełnić różne funkcje, nie tylko te związane ze zmianą koloru karoserii, ale także ochronne. Co zatem warto wiedzieć o car wrappingu?

Historia car wrappingu

Oklejanie karoserii samochodu specjalną folią ochronną nie jest czymś tak nowym, jak mogłoby się wydawać. Technologia ta została opracowana już w latach 50. Ubiegłego wieku i początkowo miała rolę stricte ochronną. Pierwsze folie ochronne nakładane na samochód do sprzedaży wprowadził amerykański koncern 3M, który słynie z tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Folie ochronne miały za zadanie chronić elementy karoserii samochodowej przed korozją i uszkodzeniem.

Natomiast jeśli chodzi o rolę dekoracyjną car wrappingu, czyli przyklejanie samoprzylepnych i kolorowych folii na karoserię samochodu, moda ta pojawiła się w latach 90. XX wieku i początkowo była związana przede wszystkim z reklamą. Firmy decydowały się na oklejenie samochodu kolorową folią z nadrukami, co miało przykuwać uwagę potencjalnych klientów i stanowić element marketingu. Szybko jednak zauważono możliwości kolorowej folii samochodowej w użytku prywatnym. W ten sposób stała się ona jednym z istotnych elementów wizualnego tuningu samochodów.

Car wrapping

Car wrapping – co daje?

Współcześnie car wrapping to jedna z najprostszych metod na szybką zmianę koloru karoserii samochodu. Jest to korzystna alternatywa dla technologii lakierniczych, które nie tylko są zazwyczaj droższe, ale również trwale zmieniają kolor samochodu, a sam proces lakierowania auta trwa o wiele dłużej. Kolorowe folie samochodowe można natomiast usunąć samodzielnie, przywracając poprzedni kolor karoserii. Co ważne, folie samochodowe są dostępne w niezwykle szerokiej gamie kolorów, wzorów i faktur, co pozwala na bardzo szeroki zakres personalizacji samochodu. Na tym jednak zalety car wrappingu wcale się nie kończą!

Nowoczesne folie samochodowe to produkty, które są bardzo trwałe i wytrzymałe, stanowiąc skuteczną ochronę karoserii przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, w tym również promieniowania UV, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania czy odpryski. Jest to zatem metoda personalizacji i ochrony karoserii auta, niosąca ze sobą wielowymiarowe korzyści.

Rodzaje folii samochodowych

Na rynku znajduje się wiele różnego rodzaju folii samochodowych – w tym samoprzylepne folie samochodowe dedykowane do samodzielnego montażu, jak i profesjonalne folie samochodowe stosowane w serwisach specjalizujących się w nakładaniu folii ochronnych i car wrappingu.

Podstawowe rodzaje folii samochodowych w car wrappingu:

  • Kolorowe folie samochodowe – dedykowane do personalizacji auta.
  • Transparentne folie samochodowe – pełniące zazwyczaj funkcję ochronną lakieru.
  • Specjalistyczne ochronne folie samochodowe – nadają się do aplikacji nie tylko na karoserię, ale także na inne elementy, takie jak szyby czy lusterka, są bardzo trwałe i wytrzymałe.

Folie w zależności od producenta mogą różnić się swoją trwałością, właściwościami ochronnymi oraz sposobem aplikacji. Przykładowo folie samochodową można nakładać metodą na sucho lub na mokro czy metodą termiczną. Przy czym na rynku istnieją różne rozwiązania technologiczne w zakresie folii samochodowych – ciekawym produktem są folie samochodowe w płynie, określane także jako płynna folia. Oznaczają się one podobnymi właściwościami jak tradycyjne folie samochodowe, jednak sposób ich aplikacji przypomina bardziej nakładanie lakieru, jest z reguły realizowany za pomocą pistoletu natryskowego.

Podsumowując, car wrapping to oklejanie samochodu specjalnie do tego przeznaczoną folią. Jest to raczej szybka w realizacji metoda zmiany koloru karoserii, pozwalająca na jej ochronę przed uszkodzeniem oraz szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Car wrapping wykorzystywany jest zarówno przez prywatnych właścicieli samochodu, którzy chcą zabezpieczyć karoserię auta lub zmienić jego kolor, jak i przez różnego rodzaju firmy – stosowany przykładowo do znakowania pojazdów służbowych.